Menu Zamknij

MIÓD

Czy wiesz jak powstaje miód i ile jest jego gatunków? Jak się go pozyskuje, a także czym jest proces krystalizacji? To i wiele więcej dowiesz się na tej stronie.

UWAGA! Informacje nie są materiałami reklamowymi, ani kompendium wiedzy z zakresu medycyny czy naturoterapii. Nie można sugerować się nimi w leczeniu ani stosowaniu diet.

Czym jest i jak powstaje miód?

Miód to naturalna słodka substancja pochodzenia roślinnego. Jego głównym źródłem są kwiaty i rośliny miododajne, jednak może być on wytwarzany z soków drzew które bronią się przed atakami szkodników, np. mszyc. Nektar i sok zostaje zebrany przez pszczoły i przeniesiony do ula i poddawany zabiegom wykonywanym przez pszczoły robotnice.
Ze względu na pochodzenie wyróżnia się wiele rodzajów miodu a każdy z nich posiada inne, często bardzo mocno widoczne i wyczuwalne różnice. Główne to smak i kolor, szczególnie mocno różnicujący się podczas krystalizacji miodu.

Co to jest krystalizacja miodu?

To naturalny proces podczas którego miód z substancji płynnej zamienia się w stałą. Czas zachodzenia procesu jest różny i zależy od pochodzenia miodu, czasu w którym był wybierany a także temperatury przechowywania. Aby był jak najdłużej płynny należy trzymać go w temperaturze pokojowej. Miłośnikom lejącego miodu doradzamy podgrzanie miodu, jednak nie należy robić to powyżej 42 stopni C ponieważ miód w wyższych temperaturach zaczyna tracić substancje zdrowotne. Podgrzany powyżej 70 stopni C całkowicie jest bezwartościowy, jedyną zaletą jest fakt iż najprawdopodobniej już nie wróci do postaci stałej – nie skrystalizuje się.

Miód kremowany, co to jest?

Kremowanie miodu to zabieg upłynniania na zimno. Aby miód nie był twardy można go ubijać np. mikserem, jednak jeżeli wybierzemy bardzo twardy miód, mikser może nie dać rady. Pszczelarze używają do kremowania specjalnych wirówek w których nabiera on powietrza i jaśniejszego koloru.
Zwolennicy miodu kremowanego kupują go ze względu na łatwość użycia. W konsystencji jest on lżejszy i kremowy, dzięki czemu doskonale nadaje się na kanapki a także do łatwiejszego rozpuszczania np. w herbacie.

Rodzaje miodów

Miody dzieli ze względu na ich pochodzenie. Wyróżnia się kilka powszechnie znanych rodzajów, z czego niektóre dostępne są wyłącznie regionalnie. Różnią się aromatem, stopniem słodyczy, kolorem i smakiem. Warto je poznać, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie. Wprowadzenie miodu do codziennej diety działa pro zdrowotnie i wzmacniająco. Jednocześnie należy pamiętać aby stosować go z umiarem gdyż miód jest stosunkowo ciężki a zawarte w nich substancje bakterio i wirusobójcze są porównywane z działaniem leków.

Scroll Up