Menu Zamknij

Propolis – kit pszczeli

Kit pszczeli zwany inaczej propolis to mieszanina wydzielin pszczół z substancjami żywicznymi z pąków i młodych pędów drzew oraz roślin zielonych.

UWAGA! Informacje nie są materiałami reklamowymi, ani kompendium wiedzy z zakresu medycyny czy naturoterapii. Nie można sugerować się nimi w leczeniu ani stosowaniu diet.

Skąd się bierze?

Wytwarzany jest na potrzeby wyściełania wnętrza ula, i zaklejenia małych szczelin, maksymalnie do 6 milimetrów (większe szczeliny przeważnie pszczoły wypełniają woskiem). Dzięki kitowi ścianki i konstrukcja ula zostaje uszczelniona i wzmocniona. Propolis można porównać do niezwykle cennego cementu. Jego dodatkową funkcją dzięki której jest on pozyskiwany przez pszczelarzy to jego właściwości dezynfekujące i antyseptyczne.

Jego kolor jest zależny od składu roślin jakie są na dany sezon dostępne, najczęściej bywa ciemnobrązowy, rzadziej jasno brązowy, pomarańczowy, żółty, żółto-zielony lub czerwony a nawet w kolorze zbliżonym do czerni.

Kit pszczeli na ramce
Pszczoły uszczelniające ramki propolisem
Kit z woskiem uszczelniające ul

Zastosowanie propolisu przez ludzi

Skład propolisu nie jest dokładnie ustalony ponieważ jest on ściśle powiązany z warunkami środowiskowymi i dostępnymi roślinami. W temperaturze powyżej 20 °C jest lepką cieczą, do w/w temperatury jet twardy i kruchy. Jego zapach jest lekko cytrusowo-korzenny, natomiast w smaku jest gorzki i delikatnie piekący.

Już starożytni Persowie oraz Grecy znali zbawienne działanie kitu pszczelego, stosowali go do opatrywania ran lub odkażania ran pooperacyjnych. Również w tym celu był wykorzystywany w okresie drugiej wojny burskiej w południowej Afryce ok. roku 1900.
W późniejszym czasie propolis jest lub był stosowany jako składnik lakieru do uszczelniania pęknięć na instrumentach smyczkowych, jako składnik gum do żucia czy preparatów do konserwacji karoserii samochodowej.

Niektóre źródła donoszą że aż 300 substancji zawartych w propolisie wykazuje aktywność biologiczną, dzięki czemu można go traktować jako lek na szereg schorzeń i dolegliwości. Obecnie znajduje on zastosowanie w niemal całej medycynie. Od dolegliwości stomatologicznych, poprzez dermatologię, alergie po niwelowanie skutków nadmiernego stresu. Wyjątkiem są osoby z alergią na pszczoły i produkty pochodne.

Niezwykłe cechy kitu pszczelego z powodzeniem wykorzystywane są również w kosmetologii. Między innymi znalazł on zastosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej, rozjaśnianiu przebarwień, w regeneracji naskórka, a także jako uzupełnienie leczenia atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy.

Scroll Up