Menu Zamknij

Pyłek pszczeli

Pszczoły do ula przynoszą nie tylko nektar który zostaje przetworzony w miód, ale także pyłek z kwiatów. Cały proces uformowania granulki pyłku odbywa się na kwiatach, dlatego można śmiało powiedzieć że jest to produkt najbliższy naturze. W ulu zostaje on tylko pozyskany od pracownic które go przyniosły.

UWAGA! Informacje nie są materiałami reklamowymi, ani kompendium wiedzy z zakresu medycyny czy naturoterapii. Nie można sugerować się nimi w leczeniu ani stosowaniu diet.

Co to jest i skąd się bierze?

Pyłek pszczeli to nic innego jak pyłek z kwiatów zmieszany z niewielką ilością śliny lub nektaru. Pszczoły formują go w kuleczki i przenoszą na odnóżach zwanymi odnóża pyłkowe. Zbieraniem pyłku zajmują się pszczoły zbieraczki. Przeniesiony do ula pyłek służy zaspokajaniu bieżących potrzeb pokarmowych oraz tworzeniu zapasów. Pszczelarz aby zdobyć kuleczki pyłku montuje w ulu poławiacz pyłku pszczelego.

Zdrowotne właściwości pyłku

Trudno ustalić dokładny skład pyłku pszczelego ponieważ jest on zależny od gatunku roślin z których został zebrany. Niektóre źródła podają iż w ziarnach pyłku znajduje się ponad 250 naturalnych substancji. Między innymi białka, aminokwasy, związki fenolowe, cukry, witaminy, biopierwiastki oraz lipidy i kwasy tłuszczowe.

Pyłek pszczeli w zastosowaniu

Badania na działanie odżywcze oraz terapeutyczne pozwoliły odkryć szereg właściwości, między innymi przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, chemoprewencyjne i przeciwnowotworowe, a także działanie przeciwko promieniowaniu, jak również właściwości ochronne dla wątroby.

Znany od setek lat jako suplement diety, nazywany ambrozją bogów i fontanną młodości do dziś znajduje zastosowanie w dietetyce i kosmetologii. Zalecane jest spożywanie pyłku kwiatowego w niedoborach białka, np. w diecie wegańskiej lub wegetariańskiej czy odchudzającej. Jego regularne stosowanie jako składnika napojów znacznie hamuje łaknienie. Dodatkowo wspomaga odporność organizmu, a zawarte mikro i makroelementy mogą wspomóc leczenie anemii oraz złej kondycji organizmu wywołanej innymi chorobami lub lekami.

W kosmetykach stosuje się ekstrakty pyłku pszczelego który korzystnie wpływa na skórę i włosy.Preparaty odżywiają i wygładzają skórę, przywracają jej elastyczność, nadając zdrowy i młody wygląd a także opóźniają procesy starzenia i działają biostymulująco. Dzięki aminokwasom zawierającym siarkę szampony zwalczają łupież i zapobiegają wypadaniu włosów.

Pyłek można również stosować jako maseczki i okłady robione domowym sposobem mieszając go z żółtkiem i oliwą.

Scroll Up