Menu Zamknij

Wosk pszczeli

Ten naturalny produkt z ula jest najbardziej znany tuż po miodzie i równo mocno ceniony. Robiony jest głównie w celu budowy plastrów na miód i zasklepiania komórek. W temperaturze pokojowej jest ciałem stałym jasno żółtym. Z czasem wosk w plastrze zmienia barwę na ciemnożółtą a nawet ciemnobrązową.

UWAGA! Informacje nie są materiałami reklamowymi, ani kompendium wiedzy z zakresu medycyny czy naturoterapii. Nie można sugerować się nimi w leczeniu ani stosowaniu diet.

Skąd się bierze wosk?

Tworzą go młode pszczoły robotnice w gruczołach woskowych znajdujących się na spodniej części odwłoka. Wosk przez pory wydostaje się na specjalne lusterka mające postać cienkich „łusek”. Robotnica za pomocą tylnego odnóża przekazuje łuski przedniej parze odnóży, które przenoszą je do żuwaczek a następnie przystępuje do zmiękczenia wosku poprzez przeżuwanie.

Pszczoły budujące woskowe komórki
Wosk w ramce z miodem
Wosk oczyszczony

Zastosowanie wosku

Z woskiem pszczelim najczęściej stykają się panie stosujące plastrów do depilacji. To najbardziej znane wykorzystanie w kosmetyce, do dziś sprawdza się doskonale, jednakże to nie jego jedyne zastosowanie.

Jak wszystkie naturalne produkty i ten jest coraz bardziej docenianym składnikiem wielu kremów oraz maseczek. Bogaty w składniki odżywcze i nawilżające sprawia że doskonale sprawdza się przy nawilżaniu skóry. Dodatkowo natłuszcza ją oraz powoduje zatrzymanie utraty wody z naskórka, dzięki czemu kosmetyki z woskiem działają dłużej i można ich stosować znacznie mniej niż preparaty bez wosku. Oprócz stosowania profilaktycznego, wosk stosuje się n.p. w formie opatrunków i maści do leczenia ran, krwawych wybroczyn, rumienia skóry, hemoroidów, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Przy zapaleniu przy zapaleniu zatok i migdałków, nosa i jamy ustnej, błon śluzowych gardła, katarze siennym i astmie oskrzelowej zaleca się żucie zasklep miodowych do żucia. Można również dodawać wosk z ula do inhalacji parowych przy zakażeniach w obrębie jamy ustnej.

Miód kremowany, co to jest?

Kremowanie miodu to zabieg upłynniania na zimno. Aby miód nie był twardy można go ubijać np. mikserem, jednak jeżeli wybierzemy bardzo twardy miód, mikser może nie dać rady. Pszczelarze używają do kremowania specjalnych wirówek w których nabiera on powietrza i jaśniejszego koloru.
Zwolennicy miodu kremowanego kupują go ze względu na łatwość użycia. W konsystencji jest on lżejszy i kremowy, dzięki czemu doskonale nadaje się na kanapki a także do łatwiejszego rozpuszczania np. w herbacie.

Scroll Up